Praktické do výbavičky

V minulom článku som vám písala o tom, čo si treba pripravovať pred pôrodom (do pôrodnice)
a dnes vám viac priblížim vecičky do postieľky.
Je to malé zhrnutie vašich najčastejších otázok
Asi začnem tým, čo je síce obľúbené ale nie potrebné.
Sú to predovšetkým rôzne vankúšiky rôznych tvarov od výmyslu sveta. Tie naozaj neradím k potrebnej súčasti výbavičky.
Budete ich prekladať, odkladať a to rozhodne nie je bezpečné mať v postieľke kde dieťatko spinká.
Riziko stiahnutie si vankúša na tváričku je predsa len rizikom...
Bábätko potrebuje mať v postieľke predovšetkým poriadok bez zbytočností, len s tým nevyhnutným.
Praktickou pomôckou je určite vreckár. Nemusí byť nijako veľký, stačí pripínacia kapsa do ktorej si schováte krém a vlhké obrúsky, prípadne podbradník.
Druhou, podľa mňa potrebnou a praktickou vecou je nepremokavá plachta na matrac. Dáva sa pod klasickú plachtu a asi si vieme všetky predstaviť, ako nám vie zabezpečiť stále hygienicky čistý matrac. Zažila som i ja nejeden krát nehodu v priebehu prebaľovania. Tiež som po celú dobu používala nepremokavú plachtu a keď som neskôr matrac s postieľkou predávala, nemusela som riešiť fľakatý matrac. Lebo bol čistý ako nový. Je dobré mať dve tie plachty.
https://www.teorya.sk/plachty-do-postielky/
Klasická bavlnená plachta je samozrejmosťou. Ideálne sú bavlnené, ktoré vám i po vypraní rýchlo uschnú, dobre sa udržiavajú. Tie stačí mať tiež dve, keď dáte jednu prať, dáte druhú čistú.
Obliečky samozrejme bavlnené. Dnešná doba síce praje rôznym výstrelkom ako je napríklad minky plyš. Už odo mňa v predchádzajúcich článkoch i postoch na FB a IG mnohé viete, aký ja mám názor na minky plyš. Je to polyester. Teda umelina. To, že výrobca uvádza že má certifikát, je síce v poriadku. Ale to neznamená, že je vhodná na všetky veci pre bábätko. Je fajn na deku do chladného počasia, je fajn na vankúše (tie dekoračné, ktoré zase až tak nepotrebujete) , ale prosím vás, nie na posteľné obliečky, na vnútra zavinovačiek a podobne.
Veď si len predstavte, bábätko spinká, je mu teplo a je prikryté ťažkou (áno minky je na váhu ozaj znateľne ťažšia) perinou, ktorá je navyše umelinová a neprepúšťa vzduch. Takže dieťatko sa vám potí a potom má kadejaké kožné potiaže. Nerobte mu to.
Ani vy by ste nechceli spať pod polyesterom. Tiež máte obliečky príjemné , vzdušné, lebo je pre vás dôležité aby sa vám spalo čo najlepšie.
Veľkosť obliečok sa objednáva podľa toho aké máte vnútorné periny. Tie bývajú rôznych rozmerov 120x90, 100x135, 70x100, 110x125.... takže treba si vybrať tie správne aby spolu sedeli obliečky s perinami. Potrebovať ich budete, hoci nie hneď. V začiatku bude bábätko spinkať v zavinovačke. Periny si môžete kľudne zaobstarať až keď bude mať cca 2 mesiace.
Tu by som sa však ešte pristavila pri spacom vaku. V období, kedy prechádzate zo zavinovačky, môže sa stať že to bude práve v teplom období. A bábätku by bolo pod perinou príliš teplo. Tu je potom vhodnejší spací vak. Budete mať istotu, že sa neodkope, nôžky bude mať prikryté celú noc. Spacie vaky sú aj na ramienka alebo i ako klasické vaky podobné fusaku, len tenké.
Ďalšou záležitosťou je zavinovačka a vašou načastejšou otázkou je či na jednu alebo na tri mašle.
Tu som to rozobrala troška viac:
https://www.teorya.sk/blog/zavinovacka-vs-perinka/
K hniezdočku vám poviem len toľko , že sú mamičky ktoré vám budú tvrdiť že si bez neho nevedia predstaviť prvé mesiace a potom sú mamičky, ktoré sa ho zbavili po veľmi krátkej dobe, lebo bolo pre nich zbytočné.
Ja osobne ho odporúčam všetkými desiatimi, ale treba sa ho naozaj naučiť používať a využívať od samého začiatku.
Keď prídete z pôrodnice, už ho majte pripravené a prvá cesta do hniezdočka. Keď si bábätko tento svoj malý priestor osvojí, bude jeho ideálnym spoločníkom dokonca aj na cesty a návštevy napríklad ku starým rodičom. Prostredie tak nebude pre neho cudzie, bude spinkať stále vo svojom.
Hniezdočko môžete dávať na gauč, aby sa bábo neskotúľalo, samozrejme pod vaším stálym dohľadom.
Môžete ho mať v posteli medzi sebou a viete s istotou, že je bábo v bezpečí aj keď spíte.
Pod hniezdočko môžete používať aj monitor dychu. V poriadku vie reagovať.
Hniezdo je vo viacero veľkostiach , na trhu dostupné od 60 cm lôžka , dokonca až po 100cm som postrehla.
Ja tie najmenšie 60tky nešijem, prídu mi veľmi malinké, využiteľné len maximálne prvé tri mesiace (hoci výrobcovia píšu že do roka, ale zoberte si že sa vám narodí 52cm bábätko, tých 60cm dobehne naozaj cca do troch mesiacov najneskôr. Neviem si predstaviť ročné dieťatko v tom malinkatom hniezde.
Moje najčastejšie šité sú 70cm , tie sú približne do pol roka, 80cm sú maximálne do roka. Ak je dieťatko väčšie, čo napríklad môj syn, ten sa od narodenia vymykal priemeru, to potom isto 80tka do roka nevydrží.
A občas šijem aj 90cm , ale tie už mi prídu ozaj veľké, zbytočné a aj nepraktické čo sa údržby týka. Musíte mať už väčšiu práčku, ja som ho napratala do práčky ktorá je na 9 kíl. A nosiť ho do čistiarne, to je naozaj otrava.
Toto by som k hniezdočku zhrnula tak, že je to ozaj praktická vec ak ju vieme a chceme používať , bábätká v nich často spinkajú lepšie než bez nich , ale do cca 10 mesiacov stačí úplne.
V celom tom období používania hniezda nepotrebujete mantinel. Ten je zbytočný už z toho dôvodu, že samo hniezdočko ten svoj vyvýšený mäkučký mantinel má.
Okolo roka už dieťatko ozaj potrebuje svoj priestor na spánok, rado sa naťahuje, prevaľuje zo strany na stranu a tu už aj stratilo hniezdo svoju podstatu.
Tu už zastupuje svoju dôležitú úlohu mantinel. Čo by sme mali vedieť, žiadny mantinel neuchráni dieťatko od nárazu a pádov v postieľke. Je tu od toho, aby tie nárazy tlmil a aby si dieťatko počas spánku nevykrucovalo nôžky a rúčky medzi tyčami postieľky.
Mantinely poznáme rovné v celom páse, vankúšikové a nové i pletencové
Ja som fanúšik rovných a pletencových. Páči sa mi že sú jednoliate, nemajú okolo milión šnúrok ktoré sú tiež pre dieťatko nebezpečné a vyzerajú pekne stále.
Vankúšikové, no u nich vytvárate dieťatku stále ten priestor kde sa môže zamotať. Už som si vypočula kadejaké príbehy aj ,,od mojich mamičiek,,
A okrem toho zaberajú v postieľke najviac miesta. Ich jediná výhoda je ozaj to, že to v postieľke vyzerá pekne. Ale keď sebou dieťatko hodí o postieľku, verte že ani ten vankúšový mantinel, ktorý inak vyzerá ako dobre vytunený nárazník, nezabráni úrazu.
Pletenec je šikovná varianta mantinelu, ktorý aj vyzerá fajnovo, aj je bezpečnejší a využijete ho i neskôr na väčšiu posteľ, aby nešiel toľko chlad od steny.
Nebesia alebo baldachýn. Podľa mňa je to celkom fajn doplnok, ktorý plní svoj účel. Či už ho máte klasický bavlnený (aj z mušelínu) a máte ho pre vytvorenie tieňu a prítmia, alebo z tylu či organzy ako dekoráciu, vyzerá to na postieľke pekne.
No samozrejme , nie je nutnosťou.
Dečky, deky, prikrývky, tých nikdy nie je dosť . U mňa ich bolo veľa, ale zbytočne veľa. Ja som rada ladila a prispôsobovala aj obdobiu. Od ľahučkých letných prikrývok, po také tie poriadne teplé.
V každom prípade je dobré mať jednu ľahučkú či už z bambusu alebo mušelínu na leto, niekedy stačí len nôžky dieťatku v lete večer prikryť.
Potom prechodnú deku, k tomu sú dobré celoročné pletené deky a zimnú prikrývku. Tie bývajú rôzne, s výplňou, bez výplne, s minky plyšom alebo iným teplým materiálom. Tu tá minky deka naozaj nevadí, keď ide vonku v zime do kočíka. Neprepustí k dieťatku chlad.
Dečku ak si dávate šiť, môžete si nechať vyhotoviť rovno i s vankúšikom
A takmer som zabudla, vankúše na dojčenie. Super záležitosť toto.
Ja som mala, hoci som nedojčila i tak som si drobca naň dávala pri kŕmení, a neskôr som ho dosť využila keď začínal sedieť. Položila som ho uprostred vankúša a malý bol chránený hlavne v zadnej časti hlavičky. Keď i padal tak sa stále len oprel o vankúš. Vankúše sú rôznych tvarov, mne osobne sa páči v tvare ,,rožka,, (myslím pečivo rožok) . Ten je ozaj praktický a dobre využiteľný.
To je myslím z tých základných vecí všetko, ak ma ešte čokoľvek napadne, určite pripíšem.
A do komentárov môžete i vy napísať, čo sa vám osvedčilo a čo naopak zostalo nevyužité. Pomôžete tak určite ďalším maminkám.
Martina