Biznis pred a po....

Som malá  podnikateľka, ktorá začala svoj biznis budovať niekoľko rokov pred covidom. 

A jedným dychom môžem povedať, bolo určite inak. 

 

Včera sme mali s dievčatami (spolubojovníčkami) chat a debatovali sme o tom, ako bolo a ako je teraz.  Ja viem, že by ste si možno mnohé v tejto chvíli povedali že to je len výhovorka. No verte, že obzvlášť v našom smere je to naozaj diametrálne odlišné. 

Ja som začala so šitím pre deti v roku 2016, kedy som si založila živnosť. Vtedy bolo šitie ešte len v rozkvete. Výrobcov výbavičiek by ste nás vedeli vtedy narátať na dvoch rukách. Ja som začínala v Čr kde som v tej dobe žila a mám pocit že tam tie začiatky boli snáď rýchlejšie než na Slovensku. Ako som začala najprv s oblečením a potom som prešla na výbavičky, ten môj príbeh určite mnohé poznáte, tak to tu dnes nebudem rozpisovať.  V roku 2018 som sa vrátila na Slovensko a vtedy som sa cez jednu známu dostala po výrobcu látok v Poľsku. Mali prekrásne dizajny, úplne iné než som poznala do tej doby. A kvalitu. Tá bavlna bola jednoducho niekde úplne inde - samozrejme bola prémiová. A vtedy sa začalo to najlepšie obdobie Teorye. Ako sa povie - zákazníčky stáli frotnu. Šili sme dve ženy, ale šili sme bežne od rána od 5 -6 hodiny a dlho do 22 večer. Každý deň. Bežne som bola rada keď som mala aspoň jeden deň v týždni voľno a to som ešte veľa objednávok aj odmietala, lebo jednoducho nebol priestor a niekedy sa u mňa čakalo aj tri mesiace. Medzičasom samozrejme aj slovenské e-shopy začali svoje obchodíky plniť prémiovou bavlnou, takže z nej začali šiť aj konkureční výrobcovia. A tak to bolo ešte v poriadku, lebo ja by som to jednoducho sama nestíhala pokrývať , dopyt bol neskutočný. 

Niekedy v tom čase vznikla aj dielňa Šibabi (čr) , ktorú založila Helena so svojím manželom a oni sa zase zamerali na šitie oblečenia pre deti. Vtedy zažívali myslím presne to isté čo ja. Aj u nich stáli zákazníci fronty. Kto ste nepoznali, tak oni šili nádherné kúsky z materiálov a potlačí ktoré ste tiež u nás nekúpili. Obejdnávala a dávala si ich potláčať v zahraničí. Bola tiež v tej dobe snáď jediná, ktorá šila tak krásne veci. Išlo teda hlavne o dizajny na látkach, tie boli parádne a veľmi rýchlo si získali svojich obdivovateľov. Helča mala aj dobré a praktické strihy, ktoré išla stále dokola. Nemala ich veľa ale boli dobre premyslené. Zákazníčky ich milovali. 

No. A prišiel covid, ktorý zatočil snáď s každým podnikateľom. Prvý rok som to síce nepocítila, to bol r.2020. No ale postupne sa diali také veci, ktoré ma začali uberať o spánok. Snáď nebolo dňa, kedy by na mňa nevyskočil nový profil niekoho, kto začal tiež šiť pre bábätká. A ja som začala pociťovať úbytok zákazníkov. Faktorov tam bolo viac. Ľudia sa báli púšťať peniaze, lebo sa báli o prácu, začali šetriť. Takže začali vyhĺadávať hlavne podľa najnižších cien. Ja som r. 2021 prežila hlavne na zľavách, ktoré som pred tým dávala tak raz do roka. Zrazu som sa nez nich ani nepohla. No potom keď som na konci roka zrátala svoje zisky, bola som šul nul. Nezarobila som vďaka zľavám skoro nič. 

Začala som riešiť, čo ďalej. Vrátila som sa aj k šitiu oblečenia, výbavičky išli do úzadia ale venujem sa im čiastočne stále. Mojím ,,živobytím,, je momentálne oblečenie, ale mám pocit že sa zárobkové šitie prehuplo do hobby. No nezbohatnem z toho, tak vám poviem. 

Ak by ste sa chceli spýtať, prečo to teda robím, tak dôvodom je ešte stále aktuálne môj maloletý syn. Má 10 rokov, má určité obmedzenia, ktoré mi nedovoľujú sa zatiaľ zamestnať. A ešte to tak asi pár rokov bude. Takže zatiaľ sa venujem šitiu a tak to je.

No aby som sa trošku vrátila k tomu, ako to všeobecne na SLovensku s tým handmade šitím vyzerá... za posledné tri roky skončilo veľmi veľa tvorcov. A ten smutný trend zatiaľ stále pokračuje. Skončilo aj to vyššie spomenuté Šibabi (neskôr mali iný názov, ale skočili so šitím). Helena mala krásne zabehnutý systém predobjednávok, kedy zákazníčky v priebehu pár hodín odklikli obrovské množstvá objednávok na základe ktorých potom Helena spolu so svojím tímom makali ako včielky na ich ušití. Tento proces trval cca mesiac než zákazníčky dostali ten svoj krásny balíček. 

Ja som toto celé z diaľky vždy nadšene sledovala a obdivovala. Helča vždy dávala na Instagrame do príbehov celý ten proces a zdalo sa že všetko krásne funguje. No, ono aj skutočne fungovalo. Než prišla tá potvora covid. Ja neviem, aký súvis vecí a aký sled bol u nej, ale asi sa moc nelíšil od toho čo sa dialo aj inde. 

Začalo sa šiť vo veľkom. Mám pocit že Slovensko a taktiež Čr sa stali takou malou šijacou ,,veľmocou,,. Tu začal šiť snáď každý tretí človek. A začalo to asi niekde rúškami , pri ktorých mnohé šikulky objavili svoj talent a možnosť zárobku. Krásne dizajnové látky už začali byť bežne dostupné, ľudia samozrejme často neznalí slov výrobná a predajná cena ...  začali náš malý trh ničiť. Ničili ho teda hlavne zle nastavenými cenami, ktoré boli väčšinu na úrovni výrobnej ceny. A od tej doby sa samozrejme nič nezmenilo. 

 

Moje zákazníčky napríklad nechápali, prečo hniezdo ktoré stálo u mňa 59 eur, inde kúpia za 28.

Poď rátať so mnou. 

Kúpila som 1,5m prémiovej bavlny za 18eur a 1,2m jednofarebnej bavlny za 6eur.  

Tú prémiovú som také množstvo kupovať musela, lebo 1m nestačil a predávali na pol metre.

3 metre lanka je cca 30 centov , Výplň do lečacej plochy 4e, výplň do okolitého mantinelu cca 7e. 

A teraz zrátame 18,6, 0,30 , 4, 7 / tj 35,30  + nite

To máme len materiál, ešte si musíme zarátať že sa platia odvody, energie, musíte mať nejý zisk a hodinovú sadzbu. 

Chápete už asi , prečo som nemohla hniezdo predávať za 28 a ani za 35 alebo 40 eur. 

Z toho nám dokonca vychádza, že som nemala zrovna drahé hniezdo. Moje ceny boli na hrane. Ale zase keď som ušila za deň treba 10 hniezd, bolo fajn... šili sa aj zavinovačky, mantinely a kopec ďalších vecí.

 

A tu sa opäť vrátim aj k Šibabi.  Helena síce už nešije zákazky ale zostala pri tvorbe kurzov a predáva strihy. Jeden kurz je zamerný aj práve na ten jej spôsob podnikania. Je to podnikanie, alebo teda výroba a predaj formou predobjednávok. Ja som tu už vyššie spomínala to, aké boli tie jej predobjednávky úspešné. A nebudem klamať, aj ja som chcela ísť tou cestou. No v čase kedy som nad tým veľmi aktívne uvažovala, sa mi priplietla do cesty jedna duša, s ktorou sme začali veľmi detailne rozoberať, prečo do toho ísť a prečo nie. A keď som sa do toho dostávala hlbšie a hlbšie, stále viac som si uvedomovala, že tento spôsob predaja už u nás nebude nikdy tak úspešný, ako tomu bolo za zlatých čias Šibabi.

Prečo? Ono tým hlavným dôvodom je práve to, že veľmi veľa ľudí už u nás šije a veľmi veľa ľudí vie, kde a ako sa dostať po tú parádnu ponuku látok. Takže mnohé mamičky si už ušijú to oblečenie pre deti aj samé a ak nešijú, tak si to jednoducho ušiť nechajú vtedy keď im práve treba. A nebudú čakať na možnosť ,,lovu,,. 

Takže moja milá podnikateľka, ak aj ty plánuješ ísť cestou predobjednávok, alebo už si v tom až po uši ale objednávky nejako nechodia -  ver že ani nebudú. Lebo ich éra je preč. Nie je tu momentálne to obrovsky široké publikum, ktoré by bolo ochotné stáť frotnu a čakať či sa podarí niečo kúpiť v určenom limite. Lebo oni môžu ísť hneď vedľa a tam si vybrať z toľkých dizajnov... nie len byť obmedzená na dva či tri vzory. Dnes je to už opäť trošku iné, než tomu bolo pred  3 rokmi. A taktiež keď sa pozriete široko okolo, všade vidíme veľmi veľa podobnej ponuky. Či sú to legíny, či sú to trička so zvieratkami z lesnej ríše, alebo bodyčka ...  ponuka sa naozaj príliš nelíší.

Preto ak chceš zaujať, musíš vymýšlať niečo iné, čo nemajú všetci. Ja to sama aktuálne vidím na tom, ak ušijem niečo iné, čo nemajú všade, to sa potom nejakú dobu najlepšie predáva. Pokým to neokopíruje x ďalších.

 

No a kopírovanie :) O tom vám napíšem asi jeden samostatný článok, lebo to je jedna špeciálna kategória tém. A mám s ňou veľmi bohaté skúsenosti. Hlavne teda s dámami, ktoré veľmi rady a často kričia  -  nekopírujet ma. Ale ich samotná ponuka často vraví o niečom inom a to - že im ponuka je často jeden veľký fake. 

Ja som nad touto témou už naozaj veľa krát uvažovala, že napíšem čo to, ako to u nás na tom malom Slovensku chodí, ale viem že by sa na mňa možno nahnevalo veľké množstvo kopitvorcov :) 

Tak zase niekedy nabudúce - a možno čoskoro .

 

MK

Späť do obchodu