Objednávky na zákazku vybavujeme približne od 7 do 30 dní podľa skladových zásob látok. V prípade potreby nás kontaktujte pre urgentné vybavenie. Nákupy skladových kúskov odosielame do troch pracovných dní.

Balíme sa do pôrodnice

Premýšľate, kedy je najlepší čas na prípravu tašky do pôrodnice? Ideálna doba býva okolo 36. týždňa, kedy si v pokoji pripravíte všetko, čo budete potrebovať, ale pritom vám taška nebude doma ležať príliš dlho. Aby ste na nič dôležité nezabudli, prinášame vám podrobný zoznam vecí do pôrodnice a odpovede na všetky dôležité otázky ohľadom obsahu tašky. Vhod vám prídu aj ďalšie užitočné tipy spojené s výberom pôrodnice a jej návštevou.

Kedy zbaliť tašku do pôrodnice

Pokiaľ máte normálny priebeh tehotenstva, je vhodné mať tašku pripravenú a zbalenú približne mesiac pred termínom, čo vychádza na 36. týždeň tehotenstva. Ak ste na rizikovom tehotenstve, čakáte dvojičky alebo máte riziko skoršieho pôrodu, pripravte si tašku do pôrodnice už koncom 28. týždňa. V taške do pôrodnice nemusí byť nič, čo by sa mohlo pokaziť, preto sa nemusíte báť zbaliť ju skôr. Uľaví sa vám a odpadnú starosti, keby pôrod z akéhokoľvek dôvodu nastal skôr.

Čo do pôrodnice určite nezabudnúť?

Prvé, čo po vás pri príjme v pôrodnici budú požadovať, sú doklady. Preto je potrebné mať ich všetky pripravené tak, aby boli po ruke. Pokiaľ ich zabudnete, vystavíte sa zbytočným zmätkom a komplikáciám, ktoré by vás pri pôrode mohli zbytočne stresovať.

 • tehotenský preukaz,
 • kartičku poistenca,
 • občiansky preukaz
 • sobášny list alebo notársky overený súhlas s otcovstvom (pokiaľ nie ste manželia),
 • pôrodný plán,
 • prehlásenie o mene pre dieťatko.

 

Doplnenie energie pred pôrodom

Pred pôrodom sa vám môže hodiť aj niečo na občerstvenie. Do tašky do pôrodnice preto nezabudnite pribaliť niečo malé na jedenie a pitie. Zvlášť dôležitý je dostatočný prísun tekutín. Odporúča sa napríklad iontový nápoj bez bubliniek na okamžité doplnenie tekutín, energie i dôležitých minerálnych látok a iónov. K jedlu napríklad ovocnú kapsičku energetické tyčinky alebo niekoľko piškót. Majte na pamäti, že zabaliť si možno len také potraviny, ktoré sa nemôžu pokaziť ani vo vopred pripravenej taške. Je dosť pravdepodobné, že na desiatu nebudete mať ani pomyslenie, ale je lepšie mať niečo v zálohe.

Pri pôrode skúste upokojujúcu hudbu

Pre zmiernenie stresu a napätia pri pôrode môžete mať so sebou pripravené veci, ktoré vám pomôžu sa uvoľniť. Môžete si pustiť relaxačnú hudbu z  mobilného telefónu (nezabudnite na slúchadlá, aby ste si hudbu mohli pustiť kedykoľvek budete potrebovať) alebo vám partner môže urobiť uvoľňujúcu masáž. Pribaliť do tašky do pôrodnice teda môžete aj masážny olejček alebo krém

Akú nočnú košeľu do pôrodnice?

Na pôrodnú sálu odporúčame pohodlnú bavlnenú nočnú košeľu do pôrodnice, ktorú možno v hornej časti rozopnúť. To je dôležité pre priloženie dieťaťa hneď po pôrode, tzv. skin to skin kontakt. Vo väčšine pôrodníc sú ale k dispozícii košele erárne. Hodiť sa určite budú teplé ponožky, papuče (ktoré si môžete zobrať aj do sprchy) a župan, ktorý využijete pri rôznych prechodoch po pôrodnici. Mobilný telefón alebo  fotoaparát s nabíjačkou by mali byť samozrejmosťou, aby ste si mohli urobiť prvé snímky vášho bábätka hneď v pôrodnici. Tie ale zverte radšej svojmu sprievodu, nech sa nemusíte zbytočne starať o veci navyše.

Čo potrebuje v pôrodnici váš sprievod?

Nezabúdajte, že aj sprievod mamičky, teda najčastejšie otecko, mamička, sestra či kamarátka, bude tiež potrebovať niečo na občerstvenie, prípadne aspoň peniaze, aby bolo možné si jedlo zakúpiť.Ďalej odporúčame pre sprievod pohodlné oblečenie, topánky na prezutie a niečo na skrátenie čakania, napríklad knihu. Pre istotu nechajte svojmu sprievodu tiež kópiu pôrodného plánu.

Taška do pôrodnice obsahuje predovšetkým veci na oddelenie šestonedelia

Výbavička pre bábätko – set do pôrodnice

Pre bábätko budete po pôrode potrebovať samozrejme nejaké oblečenie. Na deň odchodu si pre bábätko pripravte taký set do pôrodnice, ktorý sa vám najviac páči, aby ste si mohli zaobstarať pekné fotografie na pamiatku pre seba i najbližšiu rodinu. Počas pobytu v nemocnici môžete využívať buď erárne oblečenie pre novorodenca, alebo si doniesť vlastné, to záleží na vás.

Pokiaľ nemáte skúsenosti s oblečením pre novorodenca, vezmite pokojne niekoľko oblečkov a nechajte si na mieste od sestričiek poradiť. Oblečenie pre bábätko do pôrodnice vyberajte vo veľkosti 56 až 62. Konkrétnu veľkosť odhadnete podľa predpokladanej veľkosti bábätka, ktorú vám oznámili na poslednom ultrazvuku. Nezabúdajte na to, že bábätko až do pôrodu rastie. 

Z oblečenia pre novorodencov si do pôrodnice zabaľte:

 • dupačky,
 • čiapočku
 • ponožky,
 • bavlnené rukavičky, ktoré ochránia bábätko pred poškriabaním.
 • fusak alebo deku do autosedačky podľa počasia.

Ďalej do výbavičky pre bábätko budete potrebovať:

 • plienky pre novorodenca,
 • vatové tampóny
 • detský olejček
 • jednorazové podložky na prebaľovanie
 • vlhčené obrúsky 

Plienky, vatové tampóny a olejček tiež bývajú v pôrodniciach k dispozícii (odporúčame overiť vopred), ale len v obmedzenom množstve. Ich pribalením do tašky nič nepokazíte a nebudete sa musieť stresovať tým, že vám personálom pridelený počet plienok pre novorodenca nebude stačiť.

Veci pre mamičku

Vy toho budete po pôrode potrebovať najviac. Okrem náhradnej nočnej košele do pôrodnice, teplých ponožiek a županu, odporúčame pribaliť aj teplú deku pre vás a bábätko.

Po pôrode venujte zvýšenú pozornosť a starostlivosť svojim intímnym partiám. Pre ľahšie hojenie popôrodných zranení si do pôrodnice nezabudnite vziať:

 • špeciálne mydlo na intímnu hygienu,
 • aspoň 5jednorazových nohavičiek niekedy sa im hovorí aj sieťované nohavičky,
 • 2 až 3 balenia hyg.popôrodných vložiek
 • jemný, viacvrstvový toaletný papier alebo vlhčené obrúsky na intímnu hygienu,
 • mastičku na hemoroidy (pokiaľ na ne trpíte),
 • 1 veľký a jeden menší uterák, uteráčik na tvár
 • 2 dojčiace podprsenky,
 • prsné vložky
 • odsávačku na mlieko 
 • hygienické a kozmetické potreby 

 

Pri odchode z pôrodnice

Veci, ktoré budete potrebovať pri odchode z nemocnice stačí mať pripravené doma, aby vám ich váš sprievod pred odchodom priviezol. Budete potrebovať oblečenie pre vás a bábätko, fusak a predovšetkým autosedačku .Nezabudnite sa riadiť aktuálnym ročným obdobím. V zime vyberajte viac vrstiev oblečenia pre bábätko, v lete stačí menej.

Priebeh pôrodu aj pobytu na oddelení šestonedelia býva v každej pôrodnici iný. Myslite ale na to, že je to predovšetkým o vás a vašom bábätku, a aby pre vás bol pôrod krásnou spomienkou, mali by ste sa cítiť maximálne komfortne. Preto sa nebojte povedať si personálu o všetko, čo budete potrebovať.