Údržba výbavičky

Údržba všetkých produktov nie je náročná. Môžete prať vecičky doma v práčke. Ale pre ich udržanie kvality a stálosti farieb doporučujem šetrné pranie, maximálne pri teplote 30 stupňov, u väčšieho znečistenia max. 40 stupňov. Nie je vhodné sušiť v sušičke, s ohľadom na čistú bavlnu, ktorá by sa mohla v sušičke zrážať. 
Vecičky si radšej rozložte na sušiak či už von na vzduch alebo doma ku kúreniu. No nie priamo na kúrenie, aby látka nezažltla.
Pri praní nepoužívajte aviváž.  Môže spôsobiť zleptávanie výplní, čo má potom za následok nepekné chuchvalce. Preto len prací detský gél, nič viac. 
Prací gél vyhľadávajte taký, čo nemá bieliace zložky. Teda pokiaľ nemáte čisto bielu výbavičku. Ak je so vzorom, alebo akákoľvek farba,treba použiť prací prostriedok určený aj na farebné prádlo. A to z toho dôvodu, aby ostali farby na potlači, alebo farby samotnej látky stále pekné žiarivé.
Prací gél na biele prádlo môže farbám uškodiť, časom budú jednoducho dosť vyblednuté.

Jeden tip pre pranie farebných vecí - pri prvom praní použite klasický kuchynský ocot. Dajte cca 1dcl priamo do bubnu práčky. 
Ocot je ako ustálovač farby. Tie sa vám nezaperú, nepustia do seba a nebudú sa vypierať. Nebojte sa toho, že by prádlo malo po vypraní nepríjemný zápach. Už naše staré mamy ho používali na uteráky, aby boli krásne jemné a mäkké. Žiadny zápach nie je cítiť a nebojte sa, výbavičke vôbec neuškodí. 

Pri sušení vonku dbajte na sušenie v tieni, aj slnko môže škodiť farbám či už vyblednutím alebo zažltnutím bielej látky.
Žehlenie nie je nutné, ak použijete odstreďovanie pri nižších obrátkach.
Ak žehliť chcete (za mňa áno, žehlite, vyzerá to v tej postieľke krajšie) , tak žehličku rozpáľte na najvyššiu teplotu, treba mať žehličku parnú. 
Zavinovačku si rozložte na žehliacu dosku a len veľmi jemnúčko prechádzajte po tej zavinovačke, ako keby ste ju len jemne uhládzali. Zároveň púšťajte do nej čo najviac pary. Vyzerá to ako keby ste žehlili len parou, žehličku nesmiete vôbec pritláčať na tú zavinovačku.
Ostane vám tak krásne nadýchaná a pekná ako nová. 
Hniezdočko a pletenec  žehliť netreba, mantinel klasický rovný a prikrývky s výplňami žehlíte rovnako ako zavinovačku.
Obliečky a plachty žehlíte klasicky bežným spôsobom. 

Ak si s čímkoľvek neviete rady, píšte na email info@teorya.sk

Martina