Tak ako to teda je

Za posledné mesiace bolo už toľko otázok a ja sama na ne doteraz nemám úplne presnú odpoveď. Ja si to ešte stále v hlave uhládzam, triedim a snáď každý večer zaspávam v myšlienkach ako to vlastne bude ďalej...

Nebojte sa , Teorya nejde skončiť, ale tie zmeny čo sa dejú vidíte určite i vy. Teraz asi premýšľate, čo akože ?! Každý vidí, že sa poslednou dobou u mňa na profiloch objavujú viac kúsky oblečenia namiesto výbavičiek, ktoré tomu veľmi dlho kraľovali. 

Viete, ono to prišlo asi nie náhodou. A určite nie zo dňa na deň. Ja som v podstate na úplnom začiatku mojej tvorby šila práve oblečenie (začínala som v r.2016 a nebola som začiatočník v šití ). To bol môj zámer, s tým som do toho išla. Budem šiť pre deti pekné tričká, tepláky, šaty, skrátka takú tú nositeľnú a hlavne pohodlnú módu na voľný čas. Mala som našitých veľa kúskov, ale začiatky boli pre mňa veľmi ťažké. Nevedela som o nejakom Instagrame, nemala som potuchy ako predávať na Facebooku. Tak som ponúkala najprv len na svojom súkromnom profile, než som založila aj stránku. 

Oblečeniu sa veľmi nedarilo a tak som začala aj s doplnkami do detskej izby, Teepee, vankúše, girlandy.. To mi v podstate rozbehlo moje podnikanie a potom prišla jedna kľúčová objednávka na hniezdo a deku.V živote som ho nešila. Takže youtube a ideš skúšať. Dalo to zabrať ako výstup na Kilimandžáro, ale bola to moja prvá zákazka na výbavičku a zákazníčka bola evidentne spokojná. Zákazky stále pribúdali a ja som na dlho zakotvila u výbavičiek. Prinášala som nové a nové veci. Napríklad waffle ako materiál na výbavičky vyšiel práve z mojej dielne. Prémiovú bavlnu s krásnymi vzormi ste taktiež mohli vidieť najprv len na mojej tvorbe.

Čas plynul  a ja som bola spokojná. Mala som príjem, prácu ktorá ma veľmi bavila a zákazníci boli tiež spokojní...prešlo pár rokov.... a prišiel covid. 

Čo som nečakala ani v najhoršom sne, sa stalo. S nástupom všelijakých mocných síl, covidov a zatváraní sa doma, prišlo mnoho nových výrobcov. Zrazu som mala pocit že všade vidím rovnaké výbavičky, rovnaké látky, všetko rovnako fotené... žiadny rozdiel len veľa veľa výrobcov. Ceny sa začali vývojom situácie neúmerne tlačiť dole, zatiaľ čo cena bavlny stúpala hore. A to už postupne začínal stúpať tlak i mne. 

Začalo sa pre mňa doslova trápenie. Objednávky boli, to áno, ale za akú cenu? Propagácie (reklama), zľavové akcie mesiac čo mesiac, bez nich to v podstate ani nešlo. A keď som si zrátala čistý zisk, tak nebolo veľmi čo rátať. 

Môžete si povedať, že nie je všetko len o peniazoch, nemôže byť človek ,,pažravý,,.  Ale áno, je to o peniazoch. Je to o tom, že človek keď na niečom pracuje, niečomu venuje dlhé hodiny svojho času, často ani takmer nespí, chce to vidieť aj v podobe finančnej odmeny. A ja som už mala len pocit, že makám od skorého rána do neskorého večera, ale peňaženka stále prázdna. 

Veľa krát mi bolo clivo, smutno, aj som si poplakala. Nie kvôli peniazom. Ale práve pre TO, čo som dlhé roky budovala a čomu som ja verila. A zrazu namiesto toho slnka, ktoré mi na cestu svietilo snáď aj keď bola noc, prišla hmla. A tá bola stále hustejšia a ja som nevidela na krok pred seba, čo ma kde ďalej čaká. 

Začala som skúšať, pridávať doplnky k výbavičkám ktoré sa síce predávali, ale nie tak, aby som videla ten žiadaný efekt.

Na nejaký čas som všetky podnikateľské aktivity presunula na Ryu, ale po necelom roku som si zase prevzala Teoryu naspäť. Lebo už ani nebolo reálne, aby nás živila obe. 

A začala som aktívne riešiť, kde treba čo zmeniť. 

Priznám sa, je mi to na jednej strane veľmi ľúto. Šitie výbavičiek som veľmi dlho považovala za prioritu č.1 v mojej práci. Ani som si len nevedela predstaviť, že by som zmenila zameranie. Kdeže ?! To neexistovalo.  

Ale na druhej strane, každý človek, každý zámer, každé podnikanie prechádza fázami vývoja. A toto je ten môj. Samozrejme výbavičky šijem a budem šiť stále, pokým bude trvať váš záujem. 

Ale momentálne je priorita oblečenie. Vlastne, ono sa to všetko len vrátilo do tej úplne prvej myšlienky a zámeru, začať podnikať so šitím oblečenia. 

Momentálne mám chvíľami aj taký pocit, že som úplne na začiatku. Niektoré veci sa opäť učím, predsa len šitie z pevnej bavlny s jednoduchým daným strihom kde nemusíte až toľko riešiť či to bude veľkostne sedieť, je skrátka iné. 

Ale verím že túto veľkú zmenu zvládnem a to hlavne vďaka vám.

Mám v hlave veľa kúskov, ktoré by som chcela realizovať. Teraz sa namiesto krásnych vzorov zameriavam na štruktúru, zloženie a funkčnosť materiálov. Stále vyhľadávam to najkrajšie a najkvalitnejšie pre vás a vaše deti. 

Ale bez vás by to všetko samozrejme nešlo. Som veľmi rada, že ste stále so mnou, že ma podporujete hoci len nákupom jednej čiapky. Každá objednávka je pre mňa dôležitá.

Držte mi prosím palce, nech túto veľkú zmenu zvládnem. Šitie milujem a chcem vám stále prostredníctvom neho prinášať to krásno, radosť a dobrý pocit pohodlia.

Vaša Martina